+420 739 439 446 (Senát), +420 775 975 998 (kancelář Kralupy) holecekp@senat.cz

začala v lázních. Ano, v Lázních Toušeň, ležících  na levém břehu Labe, kousek od Čelákovic.  Je tu pár zajímavých staveb, včetně kolonády. Ale hlavně je z nábřeží  pěkně vidět soutok této řeky s Jizerou. Dnes chci projet velký počet obcí na jihu našeho okrsku, a tak se nezdržuji a vyrážím na cestu. Podle mapy povede většinou po silnicích, často i frekventovaných, ale zpočátku zkusím novou cyklostezku, spojující tento region s Prahou. Je vidět, že se po ní občas zkoušela pustit i auta, a tak jsou na ní sem- tam zajímavé branky a zábrany. Zápy, Dřevčice Mstětice, Zeleneč. Kličkuji mezi vesničkami, občas křižuji hlavní silnici z Prahy do Brandýsa nad Labem, které se říkalo ,,svatá“, podle toho, že spojovala hlavní město s poutním místem Starou Boleslaví, místa zavraždění svatého Václava. Této dopravní tepně  se pokouším vyhnout, jede tam jedno těžké auto za druhým. U silnic stojí v určitých vzdálenostech poutní kapličky – no některým také není hustá nákladní doprava po chuti a sesouvají se a naklánějí do prachu cesty. Svémyslice, Radonice a Jenštejn, kde stával středověký hrad. Z něj se zachovala jenom kulatá věž, ale tvoří hezkou dominantu obce. A odtud si alespoň na chvíli odpočinu od asfaltu a po červené značce do Vinoře. I tady je zámeček s parkem. Potkávám tu deváťáky z jedné pražské školy s paní učitelkami. Děti přijely z Prahy do leteckého muzea ve Kbelích, které je za rohem, na nějakou vědomostní soutěž a ještě si udělaly čas na procházku po okolí. Kluci zkouší jezdit na mém kole – pod dozorem – a ptají se, kudy všudy putuji.

Další obce na cestě – Přezletice, Cvrčovice, Brázdim, Sluhy  a ještě pár dalších,  ,,brázdím“ opět silnicí. Všude jsou pěkně opečovávaná pole. S několika lidmi se bavím na téma ,,zdravá výživa“, protože jsem svědkem mohutného hnojení půdy jakousi chemií, což mě docela dostalo. No, co by neudělali pro větší úrodu, že ano?:-) Krajina je docela placatá, ale občas, z nějakého chlumku, jsou zajímavé výhledy, třeba na Říp v dálce.

Mírovice a Hovorčovice. Čím blíže ku Praze, tím více je vidět nových domů a okrasných zahrad.  Bungalovy místo domků a statků, buxusy a rododendrony  místo mrkve a brambor.  Hovorčovice mě okouzlily krásně provedenou školou, citlivě opravenou  a v hezkém prostředí.  A pak již Líbeznice, kde se nová škola teprve staví.  A už je tu zase a   opět hrozná pražská silnice. Odbočuji rychle z hlavní  do Bořanovic. U obecního úřadu mě z dresu svlékl místní rytíř ( nebo trpaslík). To už mám žízeň, jako trám, ale hospodu jsem nenalezl. S posledními silami a s poslední kapkou vody v láhvi stoupám do obce Sedlec a poté již po rovině, přes Zdiby a Klecany k Vltavě. U přívozu se mohu konečně občerstvit. Svítí slunce, je vlahé babí léto a pro mě je to jedna z posledních ,,senátních“ jízd. No, dnes jsem ujel skoro stovku , také to cítím v nohách. Přívozem přejíždím na levou stranu řeky do Roztok a odtud mi zrovna jede vlak do Kralup.  

[foogallery id=“674″]