+420 739 439 446 (Senát), +420 775 975 998 (kancelář Kralupy) holecekp@senat.cz

Jedni v něm vidí dobráka, který šel do politiky, aby se zasadil za lepší budoucnost rodného Kolína, druzí v něm spatřují tvrdého vyjednavače s přebujelými ambicemi. Ať tak, či onak se z kolínského starosty, středočeského náměstka a prvního místopředsedy STAN Víta Rakušana (38) možná stane po říjnových volbách jedna z hodně viditelných postav české politiky.

„Byl jsem generace, která jako první konzumovala relativní svobodu. V té době byl Kolín zajímavé město, byly tam amatérské divadelní soubory, festivaly, výstavy… Kolín žil. Ale kolem roku 2000 nastal sešup dolů,“ vyprávěl mi Rakušan u sebe v kanceláři na krajském úřadě o svých politických začátcích.

K jejich uskutečnění mu nejspíš pomohl i fakt, že jeho pětičlenná rodina, v níž byl sám nejmladším členem, nebyla politikou nepolíbená. Otec Jan Rakušan (69), lékař v domově důchodců, byl v letech 2002 až 2008 senátorem za ČSSD, dva roky z toho dokonce místopředsedou horní parlamentní komory. Kvůli nesouhlasu s politikou středočeské soc. dem. se nakonec se stranou rozešel.

„Z Kolína se stalo divné město, radnice byla arogantní, nebyla otevřená. V roce 2009 jsme si s kamarádem Michalem Najbrtem řekli, že zkusíme vytvořit nezávislé sdružení a naředit zastupitelstvo. Nám se podařilo vyhrát. To znamenalo změnit svůj život, protože jsem lidem slíbil, že starostu případně vezmu,“ pokračoval Vít Rakušan.

V roce 2010 se tak z člověka, který hned po vysoké škole nastoupil coby učitel němčiny na gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře a už tam zůstal, stal starosta bez předchozí politické zkušenosti.

Všechny nemiluju

Občanské sdružení Změna pro Kolín dostalo přes 23 procent hlasů, v počtu preferenčních hlasů skončil Rakušan druhý. V roce 2014 už Změna dostala takřka 64 procent hlasů a samotného starostu na kandidátce zakroužkovalo přes sedm tisíc lidí.

V tu dobu už byl Rakušan dva roky registrovaným příznivcem hnutí Starostové a nezávislí, za které v roce 2012 kandidoval v krajských volbách, uspěl a získal post opozičního zastupitele.

Do hnutí pak vstoupil v roce 2015, o rok později se stal jeho prvním místopředsedou.

„Nikdy to není tak, že byste všechny lidi milovala, to nemáte v práci, ve škole, nikde. Ale musím říct, že ve STAN je obrovský počet pracovitých a poctivých lidí. Otevřeně říkám, že je to jediný politický subjekt, kde se mohu angažovat, i když jsem vnitřním založením spíš nezávislý nestraník,“ řekl mi.

Do hnutí jej prý přivedl mimo jiné i současný předseda Petr Gazdík. Ten si výběr pochvaluje. „Můj vztah s Vítkem je, řekl bych, více než přátelský. Je to jeden z lidí, za které jsem v politice vděčný. Z mého pohledu je to člověk obrovských schopností. Je to prototyp politika budoucnosti. On nedělá politiku z žádných svých osobních nebo majetkových důvodů. Jde za konkrétními cíli a ideály,“ řekl mi Gazdík.

Rakušan, podruhé ženatý otec šestileté dcery Agáty, kterou má s bývalou ženou ve společné péči, kandidoval jako lídr STAN ve Středočeském kraji, kde hnutí získalo přes 18 procent hlasů. Kolínského starostu v počtu preferenčních hlasů přeskočila pouze šéfka jaderného dohledu Dana Drábová.

Po volbách se Rakušan podle mnohých ukázal jako tvrdý vyjednavač. Sehrál jednu z hlavních rolí v sestavení koalice, kterému pomohli tři přeběhlíci z TOP 09. Středočeskému kraji tak vládne ANO, STAN a ODS.

V TOP 09 ani po tom všem ale prý na Rakušana nenadávají. „Pan Rakušan je nepochybně úspěšný mladý politik. Na můj vkus je trochu více ambiciózní a občas si jde za svým až moc tvrdě. Každopádně má můj respekt,“ přiznal mi šéf středočeské organizace Jan Jakob.

Podobně se k Rakušanovi staví i opoziční zastupitel Kolína Jan Hora (ANO). „Já Víta Rakušana považuji za nesmírně pracovitého člověka, pragmatika, taktika, který jde tvrdě za svým politickým cílem. V tom má můj obdiv a to myslím upřímně. Ne vždy s ním souhlasím, ale pro město je to dobrý starosta,“ řekl uznale.

Co by mu naopak vyčetl? „Na můj vkus je velmi útočný. I když o sobě prohlašuje, že je neuvěřitelný demokrat, tak si myslím, že v řadě věcí by mohl vzít zpátečku. Velmi těžko přijímá kritiku, těžko se s ní srovnává,“ dodal Hora.

Kolínský starosta však říká, že se stále drží při zemi. „Mne funkce zásadně nemění, já si připadám pořád stejný. Má jediná profese je učitelská. Od roku 2001 učím, nyní učím jen dva dny týdně na gymnáziu. Ale letos naposledy, to se už stíhat nedá,“ poznamenal.

Škole bude chybět

I když v politice působí už sedmý rok, nikdy se o ní prý se svými studenty nebavil „Studenti se smáli, že se musí dívat na televizi, aby slyšeli můj názor,“ podotkl. Ani po odchodu z povolání však prý neztratí kontakt s realitou.

„Mám pořád tytéž kamarády z Kutné Hory. To je nejlepší zpětná vazba, protože tihle lidé by mi řekli, že se chovám jako blbec, kdybych se tak choval,“ řekl mi s tím, že nadále také bydlí v bytovém domě v Kolíně.

A kdyby mu neřekli své od plic přátelé, sousedi by toho schopni třeba byli. „Nejsem v kleci. Ale i tak mi určitě politika změnila život. Není to ale jen oběť, člověka to baví. Kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám. Nebaví mě být pasivní a být řízen. Baví mě být aktivní a řídit,“ popsal.

Rakušanův odchod do funkce náměstka Středočeského kraje však nepotěšil ředitele kutnohorského gymnázia Vladislava Slavíčka. „Jsme s panem Rakušanem velmi spokojeni, hlavně děti. Patří mezi nejlepší učitele na škole. Vždy na konci roku dávám dětem dotazník na všechny volitelné předměty a semináře a on z nich vyšel jako jeden z nejlepších,“ řekl mi.

Rakušanův vstup do politiky jej ale nepřekvapil. „On se vždy zajímal o věci veřejné, mnoho věcí mu vadilo. Nakonec se rozhodl jen nekritizovat, ale jít do politiky a zkusit to změnit. Všichni jsme mu drželi palce,“ dodal Slavíček.

Spolupráce STAN, ANO a ODS na kraji přitom podle Rakušana není tak úplně bez mráčku. „Vyžadovalo to obrovskou míru trpělivosti a kompromisů hned na začátku. Stylem práce jsme se museli sladit, protože jsou to vesměs lidé pocházející ze soukromého sektoru. Ale musím říct, že když se podívám na radu z ODS a ANO, tak je to překvapivě kvalitní sestava a diskuse je zajímavá,“ řekl mi.

Právě na babišovce jako celek kouká prozatím s opatrností. „Co je problém u hnutí ANO – že je to všude jiné ANO. Někde se podaří sestavit dobrou kandidátku a jsou to lidé dobří, a někde, jako v Olomouci, po třech měsících chtějí odstřelit hejtmana. Koalice s hnutím ANO je s velkým otazníkem,“ dodal.

Ladění však čeká STAN nyní především s lidovci, se kterými se hnutí domluvilo na předvolební koalici. Rakušan, který v březnu obhajuje post prvního místopředsedy STAN, by se měl právě na kompromisním společném programu podílet.

„Když jsem se díval na ekonomický program KDU-ČSL, na zahraniční politiku, na vize v obraně a vnitřní bezpečnosti, tak v hlavních tématech je s námi shoda opravdu velikánská,“ tvrdí.

Najdou se věci, kde se neshodnou? „Jsem spíš městský liberál, který má třeba i na sexuální menšiny liberálnější názory, ale doba nazrála do takového stadia, že člověk je povinen hledat to, co spojuje, ne to, co rozděluje,“ dodal.

Podle jeho mínění musejí obě strany vytyčit okruh sporných témat, která nebudou mít ani pro jednu stranu strategický význam, a tak se k nim nebudou strany před volbami vyjadřovat. V případě úspěchu by zvolení poslanci o věci ve Sněmovně hlasovali volně.

Spolupráci kvituje i šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. „S Vítem Rakušanem se znám již delší dobu. Seznámili jsme se v Kolíně a Lešanech na akcích na památku odbojářů ze skupiny Tří králů. Jednání k možné koalici teprve začínají a nemá smysl to nějak hodnotit, ani personálně spekulovat,“ napsal mi.

Volba mezi funkcemi

Koalice s KDU-ČSL bude podle Rakušana pro STAN výhodnější než bývalé partnerství s TOP 09.

„Když bude v médiích pan poslanec Farský, tak bude u něj uvedeno v závorce STAN. Pokud bude mluvit pan Pavel Bělobrádek, tak bude mít za jménem KDU-ČSL. Vypadá to jako marginalita, ale není. Bude to koaliční projekt dvou rovnoprávných stran. Ale poslanecký klub bude hlasovat dohromady, aby to mělo nějaký smysl,“ dodal Rakušan.

Na TOP 09 však psí hlavu nenasazuje a jeho předsedy Miroslava Kalouska si váží. „Nesetkal jsem se s inteligentnějším politikem. Má cit pro věc a politické nadání. Je to obdivuhodné. Má i řadu negativních vlastností, ale ty nebudu komentovat,“ dodal.

Kolínský starosta bude zřejmě lídrem ve Středočeském kraji. Pokud by uspěl a získal post poslance, život se mu zase obrátí vzhůru nohama. „Pro mě z toho vyplývá řada osobních důsledků. Mám dvě práce – neuvolněného starosty Kolína a náměstka kraje. Tři funkce nejde zvládnout. Člověk by si musel říci, co bude dělat a co nebude dělat. Je férové to říci dopředu voličům. Ale musím si to srovnat v hlavě,“ řekl mi. Ani nyní však prý nebere dva platy, je neplaceným starostou.

„Změna života je to i teď, neuvěřitelně mi chybí běh, mám pár kilo navíc. Mám pocit nezdravého životního stylu a to mi vadí velmi,“ poznamenal.

Koalice KDU-ČSL a STAN by se po úspěchu ve volbách mohla stát ve Sněmovně velmi žádaným partnerem. Spolupracovat by s ní chtělo ANO, ČSSD, ale představit si to dokážou i pravicové strany. Z Rakušana se tak může po volbách stát i ministr. Jenže umí si to vlastně představit?

„Ne v jakémkoliv formátu vlády,“ říká. „Představit si to asi umím, ale potřeboval bych mít pocit, že to má smysl a že budu mít na práci prostor. Není to něco, o co bych primárně usiloval. Intelektově bych to snad zvládl, pracovitý jsem také, ale otázka je, zda mám dostatek zkušeností,“ řekl mi.

Kdo by mu jako koaliční partner připadal z průzkumy favorizovaných hnutí ANO a ČSSD snesitelnější, nechtěl Rakušan říci. „Odpovím lišácky: ČSSD je známější, čitelnější partner. Nevím, kdo a co by reprezentovali hnutí ANO. My hlavně chceme, aby tu nevládlo hnutí ANO s podporou komunistů nebo jiných extremistů,“ řekl mi.

Jako případný člen vlády by prý neměl problém jednat s prezidentem, a to ani s tím současným Milošem Zemanem, ačkoliv proti němu chce STAN podpořit jiného kandidáta. „Miloš Zeman je kolínský rodák. Obecně si vážím institutu prezidenta. Nechci se vyjadřovat vůči němu negativně, uspěl v přímé volbě, zvolili ho občané. Možná jsem více očekával, že splní to, co řekl v inaugurační řeči – že bude prezidentem všech občanů nezávisle na tom, koho volili,“ uzavřel Rakušan.