+420 739 439 446 (Senát), +420 775 975 998 (kancelář Kralupy) holecekp@senat.cz

Počínaje úterým 4. září vstupuje hnutí Starostové a nezávislí do horké fáze kampaně před podzimními komunálními a senátními volbami. Celkem podávají zástupci STAN na 1 300 kandidátních listin. Zároveň se STAN zavazuje, že nejpozději do konce roku navrhne v Poslanecké sněmovně změny zákonů, které zlepší život v obcích a městech.

„Hnutí Starostové a nezávislí má jasnou základnu na komunální úrovni. Tyto volby jsou proto pro nás klíčové. V těchto volbách už více než dříve kandidujeme i ve větších nebo statutárních městech. Už dávno nejsme jen hnutí venkova,“ říká 1. místopředseda STAN a volební lídr pro komunální volby Vít Rakušan.

Hnutí STAN podalo samo nebo v koalici na 900 kandidátních listin. Spolu s hnutím Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a s kandidátními listinami, které podali zástupci STAN pod hlavičkou místních uskupení, vyšplhalo toto číslo na zhruba 1 300.

STAN kandiduje ve všech krajských městech. Nejvíce kandidátních listin podal ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

„Nejde jen o to, získat větší podíl na správě obcí a měst. Chceme ještě zlepšit život v nich. Proto podáme jako poslanecký klub ještě několik návrhů zákonů, které obyvatelům obcí a měst pomohou,“ doplňuje předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Předně by rád STAN posílil rozpočty obcí a měst v oblasti školství a péče o seniory trvale žijící v dané obci.

„Senioři si naši pozornost zaslouží. Nejde jen o domovy pro ně, ale o denní vyžití seniorů a možnost pestré činnosti pro léta odpočinku,“ vysvětluje Vít Rakušan.

Podle STAN by dále obce a města měla mít minimálně poradní hlas při rozhodování o sociálních dávkách. Potřebnost žadatele lépe posoudí místní samospráva než úředníci vzdálení desítky kilometrů.

V rámci decentralizace chce STAN také zahájit diskusi o přesunu některých centrálních úřadů, které nemusejí mít bezpodmínečně sídlo v metropoli, do krajských měst.

A konečně STAN neopouští myšlenku zavést právo domovské příslušnosti, podle kterého by občan mohl (ale nemusel) o příslušnost k obci požádat a ze kterého by vyplývaly příslušné výhody: přednostní právo ve školce a škole pro jeho děti, jistota pomoci obce v případě nouze apod.

„Velký význam přikládáme i senátním volbám. Zvláště dnes, kdy se Senát stává významnou ústavní pojistkou proti lidové tvořivosti a různým nápadům, které by rády zavedli centrální rozhodování a omezili demokratickou diskusi. Senát je zkrátka pojistka proti zavedení autokracie,“ zdůrazňuje Petr Gazdík.

Do senátních voleb STAN vyslalo samo nebo v koalici 11 kandidátů: Jiřího Drahoše (Praha 4), Mikuláše Beka (Brno-město), Jiřího Šestáka (České Budějovice), Zdeňka Hrabu (Benešov), Miroslava Balatku (Sokolov), Hanu Žákovou (Třebíč) a Boba Fliedra (Svitavy), Pavel Dungl (Praha 8), Herbert Pavera (Opava), Libor Lukáš (Zlín), Jan Tecl (Chrudim).

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN