+420 739 439 446 (Senát), +420 775 975 998 (kancelář Kralupy) holecekp@senat.cz

 Dnešním dnem skončila v pořadí již 9. schůze Senát Parlamentu ČR. Na programu jednání bylo celkem 27 bodů, ze kterých mezi nejzajímavější patřilo bezpochyby zřízení senátní komise k vyhodnocení unijních auditů týkajících se premiéra Babiše a ministra zemědělství Tomana, získání dostatečného množství podpisů pro návrh ústavní žaloby na prezidenta republiky pro hrubé porušení ústavy, návrh našich senátorů na novelu zákona o státním zastupitelství či volba člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Celým jednání viditelně rezonovalo téma unijních auditů, které vyvrcholilo jmenováním senátní komise, do které každý ze senátorských klubů mohl jmenovat 2 své zástupce. Klub Starostů a nezávislých budou reprezentovat senátoři Michael Canov a Mikuláš Bek, předsedou byl dále zvolen senátor ODS Zdeněk Nytra. V návaznosti na jmenování této komise Senát vydal usnesení, kterým vyjadřuje znepokojení nad oslabením pozice ČR na jednáních Evropské rady z důvodu podezření z dotačních podvodů českého premiéra, kde byl projednáván víceletý finanční rámec EU na léta 2021-2027.

Mezi další ožehavá témata bychom zařadili usnesení Senátu, kterým vyjádřil nesouhlas s postupem Dumy Ruské Federace, která chce legalizovat invazi vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v srpnu 1968 a vojáky, kteří se na této invazi podíleli, tak uznat jako válečné veterány. Senátoři také hlasovali o posunutí účinnosti elektronických neschopenek na 1.1.2020 a také byli pro možnost přivýdělku pro policisty.

Náš služebně nejmladší senátor David Smoljak na den přesně jeden rok, jeden měsíc a šest dnů poté, co předával v Senátu petici Braňme média veřejné služby jako zástupce petentů, se mohl za tuto petici postavit i za řečnický pult v Konírně Valdštejnského paláce. Horní komora tak poté jednomyslně konstatovala, že si je vědoma nezbytnosti udržet institucionální a ekonomickou nezávislost médií veřejné služby jako hlavních garantů poskytování ověřených informací, stejně jako dalšího komplexního mediálního obsahu. Další významnou peticí, kterou plénum řešilo, byla petice za zdravé a prosperující lesy, které byly napadeny kůrovcem.

V neposlední řadě je třeba zmínit také novou volbu člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, kam prezident republiky po prvním neúspěšném pokusu jmenoval opět bývalou disidentku Lenku Procházkovou, která však proslula v posledních letech velmi kontroverzními výroky. To se také odrazilo při tajné volbě, kdy v prvním kole obdržela 9 hlasů a ve druhém dokonce pouze 8.

Desátá senátní schůze proběhne 24. července.
Mj. nás čeká téma „Rozšíření EET na všechny živnostníky“

Sledujte naše stránky, určitě se dozvíte něco víc 😀👍