+420 739 439 446 (Senát), +420 775 975 998 (kancelář Kralupy) holecekp@senat.cz

Předseda Starostové a nezávislí • STAN Vít Rakušan vyvrací lži premiéra Babiše. „Myslím, že každý volič si udělá vlastní obrázek,“ konstatuje Petr Holeček.

O LŽÍCH A LIDECH
Ve videu, na které odkazuji, pan premiér vyzývá k objektivitě místo demagogie. U několika jeho výroků jsem tedy ověřil jejich objektivitu nebo alespoň pravdivost. Je mi líto, ale našel jsem hned několik lží a nepěkných manipulací.

 “Když jsem byl ministr financí, tak jsme ta procenta pro obce navýšili, a to podstatně. Obce v roce 2013 dostaly 161,7 mld. Kč, v roce 2019 245,2 mld.”
 Změnu rozpočtového určení daní prosadil Starostové a nezávislí • STAN ještě v koalici s TOP09 v roce 2012. Byla to dlouhá cesta, velký předvolební slib našeho STANu. Zajistili jsme spravedlivější financování zejména pro menší obce a ukazuje se, že to bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat. Jeďte se někdy podívat po našich městech. Opravené návsi, pěkné obecní úřady, pěkné školy a školky, dětská hřiště – to všechno se mohlo postavit a udělat nejen díky silnější ekonomice, ale právě díky tomu, že obce začaly dostávat ze sdílených daní víc peněz. Ukazuje se, že nikoli ti nahoře, ale právě starostové, kteří nejlépe vědí, co jejich obec potřebuje, zvládnou s penězi hospodařit. A třeba i ušetřit na další velké investice (třeba vodovody, kanalizace). Oni nežijí na dluh. Obracejí každou korunu a bojují s vrchností, s vámi. A výsledky stojí za to. V celé zemi máme velmi šikovné starosty, a nejsou jenom ve STANu 😉 https://bit.ly/2012RUD A abych nezapomněl: další změnu rozpočtového určení daní a více financí pro obce jste v letech 2016 a 2017 podpořit nechtěl a dost dlouho jste to blokoval 😉

”Dotační program na MF, co se týká škol, jsem na Ministerstvu financí zavedl já.”
 Tento dotační program byl výsledkem dlouhodobého boje starostů z obcí okolo Prahy. A velkou práci pro ně udělala Věra Kovářová, která jim jako poslankyně otevírala dveře. Po ekonomické krizi to nešlo, je pravda, že Andrej Babiš jako ministr financí tento program umožnil. Ale nebyl to jeho nápad, bez nás by ani nevěděl, že je něco takového někde potřeba. Věslav Michalik nebo Martin Kupka (ať nejsem jen ve STANu) díky tomu postavili krásné školy. To, že byly potřeba už 10 let předtím a že se o to přesně tuto dobu snažili až se podařilo, na to už se bohužel historie neptá. Nicméně, pokud za to někomu vděčíme, jsou to právě tito tři jmenovaní.

”OSVČ dostali 18,4 mld. (řemeslníci, kadeřníci, kosmetičky). A oni říkájí: Né, ty peníze jim nedávejte, my je potřebujeme někdě jindě.”
 Nikdy jsme z této záležitosti nedělali konflikt OSVČ versus starostové. V době rekordního plánovaného schodku vidíme, že stát si 18,4 mld. prostě může dovolit. Starostové ne. Ti budou muset začít šetřit a snižovat kvalitu života ve svých obcích a městech pro svoje občany. Konec častého vyvážení odpadu, konec finančně náročné autobusové dopravy mezi vesničkami. To všechno si obce, města a kraje již nebudou moci dovolit. Nutně se musíme ptát: V čem je tedy utopeno těch 500 mld., které oznámila ministryně Schillerová jako plánovaný schodek rozpočtu?

”Obcím to bohatě vrátíme – v dotacích i v nějakém jednorázovém příspěvku. Jsme připraveni řešit kofinancování, klidně až na 100 % když budou chtít. Na vládě budeme projednávat 3,1 mld. na školy a školky od Ministerstva financí, 2 mld. na sucho od Ministerstva životního prostředí, 3,7 mld na majetek obcí od Ministerstva pro místní rozvoj. To vypíše i výzvy pro stadiony do 10 tisíc obyvatel, bude to 150 mil. a pak dalších 350 mil.”
 Za prvé – obce NEPOTŘEBUJÍ jen a pouze školy a školky nebo příspěvky na boj se suchem. Potřebují hlavně starostu, který bude mít volnost a svobodu v tom na co peníze použije dle potřeb jejich vlastních občanů. Za druhé – o bohatém vracení nemůže být řeč. Uvedené peníze pro všechny obce nestačí. Je jich 6258, tak si spočítejme, kolik z těch dotačních fondů každá dostane, i kdyby to bylo rozdělováno spravedlivě. Slibujete peníze, které nikdy nikdo neviděl. A chcete staré pořádky, centrálně plánovat a přihazovat těm, co drží pusu a krok. Vy totiž nevíte jak obce a města podporovat. Pro vás je to kampaň. Pro nás je to boj za lepší budoucnost.

Toho dne byl Andrej Babiš (opět) nervózní… že by mu STAN, jeho poctivá politika a chytří lidé tak leželi v žaludku? Velké vyznamenání.

Sdílejte, pokud vám také vadí lži a pokračující centralizace moci do rukou lidí, kteří neumí vládnout.